Türkmeneli Partisi: ‘Boykot edeceğiz’

Türkmeneli Partisi Basın Danışmanı Ali  Ekrem Müftü, 25 Eylülde yapılması planlanan referandumun, Kerkük’te de yapılmasına karşı Türkmenlerin birlikte boykot edeceğini belirtti.

eee-454x300

Türkmeneli Partisi Basın Danışmanı Ali  Ekrem Müftü, Kerkük’te de yapılması istenen referanduma ilişkin yaptığı açıklamada, “Biz kimseden tavsiye almayız, öneri ve isteklerimiz anayasal çerçeve içindedir. Türkmenler, Kerkük’te yapılmak istenen referandumu birlikte boykot edecektir” dedi.

 

Kerkük sorununun, kanunlara aykırı bir referandumla çözülemeyeceğini belirten Müftü, “Irak Anayasası’nın 36’ncı kanununun beşinci fıkrasına göre Kerkük’ün statüsü Irak Anayasası’na bağlıdır ve 140’ıncı maddeye göre, Kerkük’te referandum yapılmadan önce, nüfus sayımının yapılmasının ardından referandumun süreci başlayabilir” şeklinde açıklamada bulundu.

 

Ali  Ekrem Müftü ayrıca, “Referandumun Irak Kürdistan Bölgesi sınırları içinde tartışmalı bölgelere sıçramadan yapılmasına saygımız var” ifadesinde bulundu.

 

Türkmeneli Partisi Basın Danışmanı Ali  Ekrem Müftü yaptığı açıklamada son olarak şu değerlendirmelerde bulundu:

 

“Biz her ne kadar bazı konularda Kürt halkıyla anlaşmazlıklar yaşasak da, onların istek ve  fikirlerine saygılıyız. Türkmen halkının da Irak’ın geleceğinde bir takım projeleri var, bunlardan biri Türkmeneli Partisi’nin sunduğu bir proje. Kerkük sorunu, Irak Anayasası’nda yer alan kanuna göre özel federal sistem yoluyla çözüme varabileceğine inanıyoruz.”