Milliyetçi Kürt devletinin bir parçası olamayız ve IKBY’nin sınırı dışındaki bölgelerde gerçekleşmesi planlanan referanduma kesinlikle karşıyız

eee-454x300

 “Milliyetçi Kürt devletinin bir parçası olamayız ve IKBY’nin sınırı dışındaki bölgelerde gerçekleşmesi planlanan referanduma kesinlikle karşıyız”
Rudaw TV’nin yayımladığı açıklamalarım aynı zamanda Türkmeneli Partisinin görüş ve projesi anlamına gelmektedir. Ancak bu çerçevede haber manşetinde çarpıtma yapıldığı kanaatindeyim. Bu nedenle Rudaw TV’den ricam knuyla ilgili hassasiyetimizi dikkate almasıdır. Nitekim medyatik reklam uğruna doğruluk ilkesinden ve meslek ahlakından taviz verilmemesi gerektiğini savunmaktayım. Ayrıca şu hususu vurgulamak istiyorum, biz Kerkük’te ve diğer ihtilaflı bölgelerde yapılması planlanan referanduma karşıyız ancak IKBY içinde yapılacak bir referanduma karşı değiliz. Zira bize göre ideal çözüm Kerkük federal bölge projesidir. Ayrıca şu hususu da belirtmek istiyorum çalıştaya, Ortadoğu’da faaliyet gösteren önemli enstitülerle işbirliği yapan Cermo üniversitesinin davetlisi olarak katıldım ve dolayısıyla çalıştay Çamçamal’da gerçekleşti. Bu sebepten ötürü çalıştayda Irak bayrağı ve Türkmeneli milli bayrağı bulunmamaktaydı.
Saygılarımla
Ali Müftü
Türkmeneli Partisi

https://www.youtube.com/channel/UC502roJu84aaYEII5hmE8Vw